Christopher Nolan Oppenheimer
Sinema

Nolan’ın Yeni Filmi Oppenheimer’ın Başrolü Belli Oldu

Nolan, Yeni Filmi Oppenheimer’da Başrolü Kimin Oynayacağına Karar Verdi

Interstellar ve Inception gibi filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren, kendine has tarzı ve yönetmenliğiyle sinema sektöründe öne çıkan isim Christopher Nolan, yeni filmi için hazırlıklara başladığını duyurmuştu. Yeni filmi Oppenheimer’ın başrolünde kimin oynayacağı açıklandı.

Atom bombasının keşfini anlatacağı yeni filminde Nolan, Yahudi kökenli Amerikalı fizikçi üniversite profesörü Julius Robert Oppenheimer’ı konu alacak. “İlk nükleer bombanın babası” olarak anılan ve Manhattan Projesi başkanlığını yapmış olan Oppenheimer, İkinci Dünya Savaşı döneminde nükleer silahların geliştirilmesine katkıda bulunmuş önemli isimlerden birisi.

Nolan, İkinci Dünya Savaşı’nın bu ünlü fizikçisi Oppenheimer’ı kimin canlandıracağına dair uzun soluklu bir karar aşamasından geçti. Başrollerini Christian Bale, Heath Ledger, Hugh Jackman, Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, John David Washington ve Robert Pattinson gibi büyük isimlere veren Christopher Nolan, yeni filmi için de yine büyük bir isim seçmiş durumda.

Oppenheimer’ı Kim Canlandıracak?

İkinci Dünya Savaşı süresince atom bombasının keşfini konu alacak ve mucidi Robert Oppenheimer’ı anlatacak olan bu yeni filmin başrolü, isminden Peaky Blinders dizisi ile söz ettiren İrlandalı oyuncu Cillian Murphy olacak. Murphy, Inception, Dunkirk ve Batman filmlerinde de Christopher Nolan ile birlikte çalışmıştı. Bu filmlerde oyunculuk yeteneğini ve Nolan ile profesyonel iş arkadaşlığını kanıtlamış olan Murphy, Oppenheimer filminde başrolde yer alarak bir kez daha ekranlarda rüzgârını estirecek.

Oppenheimer Ne Zaman Vizyona Girecek?

Christopher Nolan’ın merakla beklenen ve oyuncu kadrosu henüz tamamlanmamış olan Oppenheimer filmi 21 Temmuz 2023’te vizyona girecek ve tam 100 gün vizyonda kalacak.

Atom Bombası ve Oppenheimer’ın Hayatına Kısa Bir Bakış

Nükleer silahların geliştirildiği ve gizli olarak yürütülen Manhattan Projesi’nin ilk denemeleri 16 Temmuz 1945 senesinde New Mexico’da Trinity tesislerinde yapılmış. Daha sonrasında da bu nükleer silahlar, atom bombaları, ilk kez Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılarak büyük çapta bir felakete yol açmışlardır.

Tüm dünyayı sarsan ve Hiroşima ve Nagazaki bölgelerini yok eden atom bombasının kullanımında listenin başında yer alan isimlerden biri olan Robert Oppenheimer, eğitim hayatı boyunca zekâsıyla ve çalışkanlığı ile hep göz önünde olmuş bir öğrenciydi. Harvard Üniversitesi’nden 18 yaşında mezun olan Oppenheimer, mezun olduktan sonra asıl ilgi odağı olan kimyayı bırakarak fizik alanına yöneldi. Fizik üzerine lisansüstü eğitim gördükten sonra deneysel fizik üzerinde de çalışmalara başladı. Cambridge’de de eğitim hayatını devam ettiren Oppenheimer, sadece 22 yaşındayken doktora diplomasını elinde tutuyordu.

1928 senesinde California Üniversitesi’nde fizik dersleri vermeye başlayan Oppenheimer, 1940 senesinde Katherine Harrison ile evlendi ve iki çocuk babası oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir