pes-2019
Oyun

PES 2019’da Alman Kulüp Dortmund Olmayacak !

Geçtiğimiz günlerde ön siparişe açılan ve Türkiye’de satış fiyatı belli olan PES 2019 için son dakika haberleri yayımlandı.
Futbol ve oyun severlerin heyecanla beklediği Pro Evolution Soccer (PES) serisinin yeni oyunu PES 2019’da bir takım, bir önce ki serilerde yer almasına rağmen bu sefer ki seride yer almayacağını açıkladı.

Bu sene Şampiyonlar Ligi lisansını da kaybederek çok ciddi yaralar alan KONAMI ve PES’e bir darbe de Almanya’nın en büyük kulüplerinden Borussia Dortmund’dan geldi. Takım, bazı belirsiz nedenleri örnek göstererek lisans sözleşmesini erken sonlandırma kararı aldığını duyurdu. KONAMI’nin en büyük rakibi olan EA Sports, bu tarz büyük kulüplerle lisans anlaşması yapmak için kapıda beklerken, böyle bir olayın yaşanması KONAMI’yi iyice kötü bir sürecin beklediğini gösteriyor.

PES-2019-Borussia-Dortmund

 

Normalde 2020 yılına kadar devam etmesi beklenen ortaklık, Dortmund’un bir kararıyla iptal edildi. Anlaşmanın bozulması sonucunda KONAMI, Dortmund’a ait logoyu, stadyumu ve oyuncuları kullanamayacak. Yaşanan kayıp bu sene KONAMI’nin ilk kaybı olsaydı pek sorun olmazdı, ancak şirketin Şampiyonlar Ligi gibi çok önemli bir anlaşmayı kaybetmesinin ardından böyle bir olay gelmesi, ünlü oyun serisinin elini iyice güçsüzleştirdi.

FIFA’nın tüm liglerle birlikte lisans anlaşmaları varken, PES daha çok bireysel tekliflerde bulunmak zorunda kalmıştı. Sponsorluk konusunda sürekli daha ön planda olan FIFA, bu sene bu sektörü adeta tekelleştirmeye başladı. Dortmund’un bu kararının ardından EA Sports’la anlaşıp anlaşmayacağını yakında öğreneceğiz. KONAMI’nin lisans konusunda elinde pek bir şey kalmasa da hala Barcelona’dan güç alıyor. Şirket, son zamanlarda David Beckham gibi bir zamanların efsane futbolcularıyla anlaşma sağlamaya başladı.

İşte PES 2019 Fragmanı !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir